Walther Stampfli

Stampfli, Walter

Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 03.12.1884
Place of origin: Aeschi
Canton: Solothurn (SO)
Election: 18.07.1940
Resignation: 18.11.1947
Deceased: 11.10.1965

Successor to Federal Councillor: Hermann Obrecht
Predecessor to Federal Councillor: Rodolphe Rubattel



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 142 votes

  • Ballots distributed: 229
  • Ballots received: 228
  • Blank ballots: 10
  • Spoiled ballots: 1
  • Valid ballots: 217
  • Absolute majority: 109

Further votes received: Gustav Wenk BS (51), Carl Koechlin BS (15), Verschiedene/ divers 9

Heads of Department
Year Department Substitute
1940 - 1947 Department of Economic Affairs

Last modification 29.06.2017

Top of page