Walter Hauser

Hauser, Walter

Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 01.05.1837
Place of origin: W├Ądenswil + St. Gallen
Canton: Zurich (ZH)
Election: 13.12.1888
Resignation: 22.10.1902
Deceased: 22.10.1902

Successor to Federal Councillor: Wilhelm Hertenstein
Predecessor to Federal Councillor: Ludwig Forrer



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 117 votes

  • Ballots distributed: 177
  • Ballots received: 177
  • Blank ballots: 1
  • Spoiled ballots: 2
  • Valid ballots: 174
  • Absolute majority: 88

Further votes received: Johann Joseph Keel SG (52), Verschiedene/ divers (5)

Heads of Department
Year Department Substitute
1901 - 1902 Department of Finance and Customs
1900 Political Department
1891 - 1899 Department of Finance and Customs
1889 - 1890 Military Department

Last modification 29.06.2017

Top of page