Ulrich Ochsenbein

Ochsenbein, Ulrich

Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 24.11.1811
Place of origin: Nidau
Canton: Berne (BE)
Election: 16.11.1848
Resignation: 31.12.1854
Deceased: 03.11.1890

Successor to Federal Councillor: Jakob Stämpfli



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 92 votes

  • Ballots distributed: 132
  • Ballots received: 132
  • Blank ballots: 0
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 132
  • Absolute majority: 67

Further votes received: Charles Neuhaus BE (13), Henri Druey VD (12), Verschiedene/ divers (15)

Heads of Department
Year Department Substitute
1848 - 1854 Military Department

Last modification 29.06.2017

Top of page