Thomas Holenstein

Holenstein, Thomas

Party: Christian Democratic Peoples Party (CVP)
Born on: 07.02.1896
Place of origin: B├╝tschwil
Canton: St. Gall (SG)
Election: 16.12.1954
Resignation: 31.12.1959
Deceased: 31.10.1962

Successor to Federal Councillor: Josef Escher
Predecessor to Federal Councillor: Ludwig von Moos



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 182 votes

  • Ballots distributed: 234
  • Ballots received: 234
  • Blank ballots: 19
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 215
  • Absolute majority: 108

Further votes received: Giuseppe Lepori TI (10), Verschiedene/ divers (23)

Heads of Department
Year Department Substitute
1955 - 1959 Department of Economic Affairs

Last modification 29.06.2017

Top of page