Simeon Bavier

Bavier, Simeon

Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 16.09.1825
Place of origin: Chur
Canton: Graub√ľnden (GR)
Election: 10.12.1878
Resignation: 05.01.1883
Deceased: 27.01.1896

Successor to Federal Councillor: Joachim Heer
Predecessor to Federal Councillor: Adolf Deucher



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 108 votes

  • Ballots distributed: 174
  • Ballots received: 173
  • Blank ballots: 1
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 172
  • Absolute majority: 87

Further votes received: Louis de Weck-Reynold FR (53), Verschiedene/ divers (11)

Heads of Department
Year Department Substitute
1882 Political Department
1880 - 1881 Department of Posts and Railways
1879 Department of Finance and Customs

Last modification 29.06.2017

Top of page