Ruth Metzler-Arnold

Party: Christian Democratic People’s Party (CVP)
Born on: 23.05.1964
Place of origin: Richenthal, Willisau-Stadt und Balgach
Canton: Appenzell Innerrhoden (AI)
Election: 11.03.1999
Resignation: 31.12.2003

Successor to Federal Councillor: Arnold Koller
Predecessor to Federal Councillor: Christoph Blocher



Details of elections to the Federal Council

Elected on 4. ballot with 126 votes

  • Ballots distributed: 245
  • Ballots received: 244
  • Blank ballots: 0
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 244
  • Absolute majority: 123

Further votes received: Roos Rita SG (118)

Last modification 29.06.2017

Top of page