Rodolphe Rubattel

Rubattel, Rudolphe

Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 04.09.1896
Place of origin: Villarzel
Canton: Vaud (VD)
Election: 11.12.1947
Resignation: 01.11.1954
Deceased: 18.10.1961

Successor to Federal Councillor: Walther Stampfli
Predecessor to Federal Councillor: Paul Chaudet



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 138 votes

  • Ballots distributed: 235
  • Ballots received: 235
  • Blank ballots: 5
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 230
  • Absolute majority: 116

Further votes received: Gustav Wenk BS (62), Ernst Speiser AG (21), Verschiedene/ divers (9)

Heads of Department
Year Department Substitute
1948 - 1954 Department of Economic Affairs

Last modification 29.06.2017

Top of page