Robert Haab

Haab, Robert

Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 08.08.1865
Place of origin: W├Ądenswil
Canton: Zurich (ZH)
Election: 13.12.1917
Resignation: 31.12.1929
Deceased: 15.10.1939

Successor to Federal Councillor: Ludwig Forrer
Predecessor to Federal Councillor: Albert Meyer



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 163 votes

  • Ballots distributed: 217
  • Ballots received: 217
  • Blank ballots: 9
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 208
  • Absolute majority: 105

Further votes received: Oskar Wettstein ZH (22), Verschiedene/ divers (23)

Heads of Department
Year Department Substitute
1918 - 1929 Department of Posts and Railways

Last modification 29.06.2017

Top of page