René Felber

Party: Social Democratic Party (SPS)
Born on: 14.03.1933
Place of origin: Kottwil + Le Locle
Canton: Neuchâtel (NE)
Election: 09.12.1987
Resignation: 31.03.1993

Successor to Federal Councillor: Pierre Aubert
Predecessor to Federal Councillor: Ruth Dreifuss



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 152 votes

  • Ballots distributed: 242
  • Ballots received: 242
  • Blank ballots: 11
  • Spoiled ballots: 3
  • Valid ballots: 228
  • Absolute majority: 115

Further votes received: Christian Grobet GE (36), Félicien Morel FR (27), Verschiedene/ divers (13)

Heads of Department
Year Department Substitute
1988 - 1993 Federal Department of Foreign Affairs (FDFA)

Last modification 29.06.2017

Top of page