Pierre Graber

Party: Social Democratic Party (SPS)
Born on: 06.12.1908
Place of origin: Langenbruck + La Chaux-de-Fonds
Canton: Neuch√Ętel (NE)
Election: 10.12.1969
Resignation: 31.01.1978
Deceased: 19.07.2003

Successor to Federal Councillor: Willy Spühler
Predecessor to Federal Councillor: Pierre Aubert



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 188 votes

  • Ballots distributed: 243
  • Ballots received: 243
  • Blank ballots: 22
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 221
  • Absolute majority: 111

Further votes received: Verschiedene/ divers (33)

Heads of Department
Year Department Substitute
1970 - 1978 Political Department

Last modification 29.06.2017

Top of page