Pierre Aubert

Party: Social Democratic Party (SPS)
Born on: 03.03.1927
Place of origin: Savagnier
Canton: Neuch√Ętel (NE)
Election: 07.12.1977
Resignation: 31.12.1987

Successor to Federal Councillor: Pierre Graber
Predecessor to Federal Councillor: René Felber



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 190 votes

  • Ballots distributed: 239
  • Ballots received: 239
  • Blank ballots: 7
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 232
  • Absolute majority: 117

Further votes received: Enzio Canonica ZH (24), René Felber NE (12), Verschiedene/ divers (6)

Heads of Department
Year Department Substitute
1979 - 1987 Federal Department of Foreign Affairs (FDFA)
1978 Political Department

Last modification 29.06.2017

Top of page