Philipp Etter

Etter, Philipp

Party: Christian Democratic Peoples Party (CVP)
Born on: 21.12.1891
Place of origin: Menzingen
Canton: Zug (ZG)
Election: 28.03.1934
Resignation: 31.12.1959
Deceased: 23.12.1977

Successor to Federal Councillor: Jean-Marie Musy
Predecessor to Federal Councillor: Jean Bourgknecht



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 115 votes

  • Ballots distributed: 218
  • Ballots received: 217
  • Blank ballots: 11
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 206
  • Absolute majority: 104

Further votes received: Johannes Huber SG (62), Emil M├Ąder SG (20), Verschiedene/ divers 9

Heads of Department
Year Department Substitute
1934 - 1959 Department of Home Affairs

Last modification 29.06.2017

Top of page