Paul Chaudet

Chaudet, Paul

Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 17.11.1904
Place of origin: Corsier s. Vevey
Canton: Vaud (VD)
Election: 16.12.1954
Resignation: 28.11.1966
Deceased: 07.08.1977

Successor to Federal Councillor: Rodolphe Rubattel
Predecessor to Federal Councillor: Nello Celio



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 135 votes

  • Ballots distributed: 234
  • Ballots received: 234
  • Blank ballots: 15
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 219
  • Absolute majority: 110

Further votes received: Aleardo Pini TI (52), Giuseppe Lepori TI (12), Nicolas Jaquet BS (11), Verschiedene/ divers (9)

Heads of Department
Year Department Substitute
1955 - 1966 Military Department

Last modification 29.06.2017

Top of page