Otto Stich

Party: Social Democratic Party (SPS)
Born on: 10.01.1927
Place of origin: Kleinl├╝tzel
Canton: Solothurn (SO)
Election: 07.12.1983
Resignation: 31.10.1995
Deceased: 13.09.2012

Successor to Federal Councillor: Willi Ritschard
Predecessor to Federal Councillor: Moritz Leuenberger



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 124 votes

  • Ballots distributed: 246
  • Ballots received: 246
  • Blank ballots: 2
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 244
  • Absolute majority: 123

Further votes received: Lilian Uchtenhagen ZH (96), Eduard Belser BL (17), Verschiedene/ divers 7

Heads of Department
Year Department Substitute
1984 - 1995 Federal Department of Finance (FDF)

Last modification 29.06.2017

Top of page