Numa Droz

Droz, Numa

Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 27.01.1844
Place of origin: La Chaux-de-Fonds
Canton: Neuch√Ętel (NE)
Election: 18.12.1875
Resignation: 31.12.1892
Deceased: 15.12.1899

Successor to Federal Councillor: Paul Ceresole
Predecessor to Federal Councillor: Adrien Lachenal



Details of elections to the Federal Council

Elected on 2. ballot with 85 votes

  • Ballots distributed: 170
  • Ballots received: 170
  • Blank ballots: 2
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 168
  • Absolute majority: 85

Further votes received: Jules Roguin VD (52), Henri-Louis Rambert VD (20), Verschiedene/ divers 11

Heads of Department
Year Department Substitute
1888 - 1892 Department of Foreign Affairs
1887 Political Department
1882 - 1886 Department of Trade and Agriculture
1881 Political Department
1879 - 1880 Department of Trade and Agriculture
1876 - 1878 Department of Home Affairs

Last modification 29.06.2017

Top of page