Micheline Calmy-Rey

Party: Social Democratic Party (SPS)
Born on: 08.07.1945
Place of origin: Chermignon (VS)
Canton: Geneva (GE)
Election: 04.12.2002
Resignation: 31.12.2011

Successor to Federal Councillor: Ruth Dreifuss
Predecessor to Federal Councillor: Alain Berset



Details of elections to the Federal Council

Elected on 5. ballot with 131 votes

  • Ballots distributed: 245
  • Ballots received: 244
  • Blank ballots: 44
  • Spoiled ballots: 1
  • Valid ballots: 199
  • Absolute majority: 100

Further votes received: Ruth L├╝thi (68)

Last modification 29.06.2017

Top of page