Max Weber

Weber, Max

Party: Social Democratic Party (SPS)
Born on: 02.08.1897
Place of origin: Zürich
Canton: Zurich (ZH)
Election: 13.12.1951
Resignation: 08.12.1953
Deceased: 02.12.1974

Successor to Federal Councillor: Ernst Nobs
Predecessor to Federal Councillor: Hans Streuli



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 133 votes

  • Ballots distributed: 234
  • Ballots received: 233
  • Blank ballots: 22
  • Spoiled ballots: 1
  • Valid ballots: 210
  • Absolute majority: 106

Further votes received: Willy Spühler ZH (60), Verschiedene/ divers (17)

Heads of Department
Year Department Substitute
1952 - 1954 Department of Finance and Customs

Last modification 29.06.2017

Top of page