Max Petitpierre

Petitpierre, Max

Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 26.02.1899
Place of origin: Neuch√Ętel + Couvet
Canton: Neuch√Ętel (NE)
Election: 14.12.1944
Resignation: 30.06.1961
Deceased: 25.03.1994

Successor to Federal Councillor: Marcel Pilet-Golaz
Predecessor to Federal Councillor: Hans Schaffner



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 122 votes

  • Ballots distributed: 235
  • Ballots received: 229
  • Blank ballots: 2
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 227
  • Absolute majority: 114

Further votes received: Henri Perret NE (67), Antoine Vodoz VD (26), Verschiedene/ divers (12)

Heads of Department
Year Department Substitute
1945 - 1961 Political Department

Last modification 29.06.2017

Top of page