Marcel Pilet-Golaz

Pilet-Golaz, Marcel

Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 31.12.1889
Place of origin: Ch√Ęteau-d'Oex
Canton: Vaud (VD)
Election: 13.12.1928
Resignation: 31.12.1944
Deceased: 11.04.1958

Successor to Federal Councillor: Ernest Chuard
Predecessor to Federal Councillor: Max Petitpierre



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 151 votes

  • Ballots distributed: 234
  • Ballots received: 233
  • Blank ballots: 9
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 224
  • Absolute majority: 113

Further votes received: Paul Logoz VD (66), Verschiedene/ divers (7)

Heads of Department
Year Department Substitute
1940 - 1944 Political Department
1930 - 1940 Department of Posts and Railways
1929 Department of Home Affairs

Last modification 29.06.2017

Top of page