Karl Kobelt

Kobelt, Karl

Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 01.08.1891
Place of origin: Marbach
Canton: St. Gall (SG)
Election: 10.12.1940
Resignation: 05.11.1954
Deceased: 06.01.1968

Successor to Federal Councillor: Johannes Baumann
Predecessor to Federal Councillor: Giuseppe Lepori



Details of elections to the Federal Council

Elected on 5. ballot with 117 votes

  • Ballots distributed: 226
  • Ballots received: 226
  • Blank ballots: 9
  • Spoiled ballots: 2
  • Valid ballots: 215
  • Absolute majority: 108

Further votes received: Camille Crittin VS (98)

Heads of Department
Year Department Substitute
1940 - 1954 Military Department

Last modification 29.06.2017

Top of page