Hans Streuli

Streuli, Hans

Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 13.07.1892
Place of origin: W├Ądenswil + Richterswil
Canton: Zurich (ZH)
Election: 22.12.1953
Resignation: 19.11.1959
Deceased: 23.05.1970

Successor to Federal Councillor: Max Weber
Predecessor to Federal Councillor: Willy Spühler



Details of elections to the Federal Council

Elected on 2. ballot with 113 votes

  • Ballots distributed: 236
  • Ballots received: 236
  • Blank ballots: 20
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 216
  • Absolute majority: 109

Further votes received: Emil Duft ZH (73), Verschiedene/ divers (30)

Heads of Department
Year Department Substitute
1954 - 1959 Department of Finance and Customs

Last modification 29.06.2017

Top of page