Friedrich Traugott Wahlen

Wahlen, Friedrich Traugott

Party: Swiss Peoples Party (SVP)
Born on: 10.04.1899
Place of origin: Trimstein + Bern
Canton: Berne (BE)
Election: 11.12.1958
Resignation: 31.12.1965
Deceased: 07.11.1985

Successor to Federal Councillor: Markus Feldmann
Predecessor to Federal Councillor: Rudolf Gnägi



Details of elections to the Federal Council

Elected on 2. ballot with 125 votes

  • Ballots distributed: 236
  • Ballots received: 235
  • Blank ballots: 5
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 230
  • Absolute majority: 116

Further votes received: Rudolf Gn├Ągi BE (57), Walter Siegenthaler BE (45), Verschiedene/ divers 3

Heads of Department
Year Department Substitute
1961 - 1965 Political Department
1960 - 1961 Department of Economic Affairs
1959 Department of Justice and Police

Last modification 29.06.2017

Top of page