Felix-Louis Calonder

Calonder, Felix

Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 07.12.1863
Place of origin: Trin
Canton: Graub√ľnden (GR)
Election: 12.06.1913
Resignation: 31.12.1919
Deceased: 14.06.1952

Successor to Federal Councillor: Louis Perrier
Predecessor to Federal Councillor: Heinrich Häberlin



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 151 votes

  • Ballots distributed: 218
  • Ballots received: 218
  • Blank ballots: 19
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 199
  • Absolute majority: 100

Further votes received: Arthur Couchepin VS (11), Verschiedene/ divers (37)

Heads of Department
Year Department Substitute
1918 - 1919 Political Department
1913 - 1917 Department of Home Affairs

Last modification 29.06.2017

Top of page