Ernst Nobs

Nobs, Ernst

Party: Social Democratic Party (SPS)
Born on: 14.07.1886
Place of origin: Seedorf, Grindelwald + Z├╝rich
Canton: Zurich (ZH)
Election: 15.12.1943
Resignation: 31.12.1951
Deceased: 15.03.1957

Successor to Federal Councillor: Ernst Wetter
Predecessor to Federal Councillor: Max Weber



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 122 votes

  • Ballots distributed: 233
  • Ballots received: 233
  • Blank ballots: 0
  • Spoiled ballots: 52
  • Valid ballots: 181
  • Absolute majority: 91

Further votes received: Theodor Gut ZH (38), Johannes Huber SG (12), Verschiedene/ divers (9)

Heads of Department
Year Department Substitute
1944 - 1951 Department of Finance and Customs

Last modification 29.06.2017

Top of page