Enrico Celio

Celio, Enrico

Party: Christian Democratic Peoples Party (CVP)
Born on: 19.06.1889
Place of origin: Ambri
Canton: Ticino (TI)
Election: 22.02.1940
Resignation: 23.06.1950
Deceased: 23.02.1980

Successor to Federal Councillor: Giuseppe Motta
Predecessor to Federal Councillor: Josef Escher



Details of elections to the Federal Council

Elected on 2. ballot with 118 votes

  • Ballots distributed: 227
  • Ballots received: 226
  • Blank ballots: 4
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 222
  • Absolute majority: 112

Further votes received: Guglielmo Canavascini TI (50), Maurice Troillet VS (41), Verschiedene/ divers (13)

Heads of Department
Year Department Substitute
1940 - 1950 Department of Posts and Railways

Last modification 29.06.2017

Top of page