Emil Frey

Frey, Emil

Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 24.10.1838
Place of origin: M√ľnchenstein
Canton: Basel-Land (BL)
Election: 11.12.1890
Resignation: 31.03.1897
Deceased: 24.12.1922

Successor to Federal Councillor: Bernhard Hammer
Predecessor to Federal Councillor: Ernst Brenner



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 94 votes

  • Ballots distributed: 181
  • Ballots received: 181
  • Blank ballots: 0
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 181
  • Absolute majority: 91

Further votes received: Alois Kopp LU (77), Verschiedene/ divers (10)

Heads of Department
Year Department Substitute
1891 - 1897 Military Department

Last modification 29.06.2017

Top of page