Constant Fornerod

Fornerod, Constant

Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 30.05.1819
Place of origin: Avenches
Canton: Vaud (VD)
Election: 11.07.1855
Resignation: 31.10.1867
Deceased: 27.11.1899

Successor to Federal Councillor: Daniel-Henri Druey
Predecessor to Federal Councillor: Victor Ruffy



Details of elections to the Federal Council

Elected on 3. ballot with 84 votes

  • Ballots distributed: 154
  • Ballots received: 148
  • Blank ballots: 0
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 148
  • Absolute majority: 75

Further votes received: Fran├žois Briatte VD (60), Verschiedene/ divers (4)

Heads of Department
Year Department Substitute
1867 Political Department
1864 - 1866 Military Department
1863 Political Department
1862 Military Department
1859 - 1861 Department of Finance
1858 Department of Trade and Customs
1857 Political Department
1855 - 1856 Department of Trade and Customs

Last modification 29.06.2017

Top of page