Christoph Blocher

Party: Swiss Peoples Party (SVP)
Born on: 11.10.1940
Place of origin: Meilen, Z├╝rich, Schattenhalb
Canton: Zurich (ZH)
Election: 10.12.2003
Resignation: 31.12.2007

Successor to Federal Councillor: Ruth Metzler-Arnold
Predecessor to Federal Councillor: Eveline Widmer-Schlumpf



Details of elections to the Federal Council

Elected on 3. ballot with 121 votes

  • Ballots distributed: 246
  • Ballots received: 246
  • Blank ballots: 5
  • Spoiled ballots: 4
  • Valid ballots: 237
  • Absolute majority: 119

Further votes received: Ruth Metzler (116)

Heads of Department
Year Department Substitute
2004 - 2007 Federal Department of Justice and Police (FDJP) Moritz Leuenberger

Last modification 29.06.2017

Top of page