Alphons Egli

Party: Christian Democratic Peoples Party (CVP)
Born on: 08.10.1924
Place of origin: Entlebuch + Luzern
Canton: Lucerne (LU)
Election: 08.12.1982
Resignation: 31.12.1986

Successor to Federal Councillor: Hans Hürlimann
Predecessor to Federal Councillor: Flavio Cotti



Details of elections to the Federal Council

Elected on 1. ballot with 125 votes

  • Ballots distributed: 245
  • Ballots received: 245
  • Blank ballots: 1
  • Spoiled ballots: 0
  • Valid ballots: 244
  • Absolute majority: 123

Further votes received: Julius Binder AG (60), Hans Wyer (31), Verschiedene/ divers (28)

Heads of Department
Year Department Substitute
1983 - 1986 Federal Department of Home Affairs (FDHA)

Last modification 29.06.2017

Top of page