Stiliano Ordolli to be new head of MROS

Bern, 20.08.2013 - Stiliano Ordolli has been appointed the new head of the Money Laundering Reporting Office Switzerland (MROS) at the Federal Office of Police (fedpol). Mr Ordolli (40), from Geneva, has been deputy head of MROS since 2011. He will take up his new position on 1 September 2013.

Following his doctorate in law at the University of Geneva, Stiliano Ordolli worked as a money laundering specialist at the Cantonal Bank of Geneva. On passing the diplomatic entrance exam, he joined the Federal Department of Foreign Affairs (FDFA) in 2009, where he worked particularly as a deputy regional coordinator.

Stiliano Ordolli joined fedpol on 1 February 2011 as deputy head of MROS. He takes over the management of MROS from Judith Voney, who assumed responsibility on 1 August 2013 for the Terrorism and Terrorist Financing Investigative Division at fedpol's Federal Criminal Police.


Address for enquiries

Communication and Media Service fedpol: +41 31 323 13 10


Publisher

Federal Office of Police
http://www.fedpol.admin.ch/fedpol/en/home.html

Last modification 03.10.2018

Top of page

https://www.admin.ch/content/gov/en/start/dokumentation/medienmitteilungen.msg-id-49922.html