Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Jean-Pascal Delamuraz

Picutre of President Jean-Pascal Delamuraz
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 01.04.1936
Place of origin: Longirod
Canton of origin: Vaud (VD)
Election: 07.12.1983
Resignation: 30.03.1998
Deceased: 04.10.1998

Successor to Federal Councillor: Georges-André Chevallaz
Predecessor to Federal Councillor: Pascal Couchepin

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1987 - 1998 Federal Department of Economic Affairs (FDEA)  
1984 - 1986 Federal Department of Defence; Federal Military Department  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en