Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Rudolf Friedrich

Picutre of Federal Councillor Rudolf Friedrich
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 04.07.1923
Place of origin: Winterthur
Canton of origin: Zurich (ZH)
Election: 08.12.1982
Resignation: 20.10.1984
Deceased: 15.10.2013

Successor to Federal Councillor: Fritz Honegger
Predecessor to Federal Councillor: Elisabeth Kopp

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1983 - 1984 Federal Department of Justice and Police (FDJP)  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en