Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Leon Schlumpf

Picutre of Federal Councillor Leon Schlumpf
Party: Swiss People''s Party (SVP)
Born on: 03.02.1925
Place of origin: Mönchaltorf + Felsberg
Canton of origin: Grisons (GR)
Election: 05.12.1979
Resignation: 31.12.1987
Deceased: 07.07.2012

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1980 - 1987 Federal Department of Transport, Communications and Energy  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en