Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Georges-André Chevallaz

Picutre of President Georges-André Chevallaz
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 07.02.1915
Place of origin: Montherod
Canton of origin: Vaud (VD)
Election: 05.12.1973
Resignation: 31.12.1983
Deceased: 08.09.2002

Successor to Federal Councillor: Nello Celio
Predecessor to Federal Councillor: Jean-Pascal Delamuraz

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1980 - 1983 Federal Department of Defence; Federal Military Department  
1979 Federal Department of Finance (FDF)  
1974 - 1978 Department of Finance  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en