The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator

Full-text search




Ernst Brugger

Picutre of President Ernst Brugger
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 10.03.1914
Place of origin: Möriken + Gossau
Canton of origin: Zurich (ZH)
Election: 10.12.1969
Resignation: 31.01.1978
Deceased: 20.06.1998

Successor to Federal Councillor: Hans Schaffner
Predecessor to Federal Councillor: Fritz Honegger

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1970 - 1978 Department of Economic Affairs  

End Content Area



The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en