Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Pierre Graber

Picutre of President Pierre Graber
Party: Social Democratic Party (SPS)
Born on: 06.12.1908
Place of origin: Langenbruck + La Chaux-de-Fonds
Canton of origin: Neuchâtel (NE)
Election: 10.12.1969
Resignation: 31.01.1978
Deceased: 19.07.2003

Successor to Federal Councillor: Willy Spühler
Predecessor to Federal Councillor: Pierre Aubert

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1970 - 1978 Political Department  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en