Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Roger Bonvin

Picutre of President Roger Bonvin
Party: Christian Democratic People''s Party (CVP)
Born on: 12.09.1907
Place of origin: Icogne-Lens, Chermignon + Nendaz
Canton of origin: Valais (VS)
Election: 27.09.1962
Resignation: 31.12.1973
Deceased: 05.06.1982

Successor to Federal Councillor: Jean Bourgknecht
Predecessor to Federal Councillor: Hans Hürlimann

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1968 - 1973 Department of Transport, Communications and Energy  
1962 - 1968 Department of Finance  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en