The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator

Full-text search




Hans Schaffner

Picutre of Federal Councillor Hans Schaffner
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 16.12.1908
Place of origin: Gränichen
Canton of origin: Aargau (AG)
Election: 15.06.1961
Resignation: 31.12.1969
Deceased: 26.11.2004

Successor to Federal Councillor: Max Petitpierre
Predecessor to Federal Councillor: Ernst Brugger

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1961 - 1969 Department of Economic Affairs  

End Content Area



The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en