Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Hans-Peter Tschudi

Picutre of Federal Councillor Hans-Peter Tschudi
Party: Social Democratic Party (SPS)
Born on: 22.10.1913
Place of origin: Schwanden + Basel
Canton of origin: Basel-City (BS)
Election: 17.12.1959
Resignation: 31.12.1973
Deceased: 30.09.2002

Successor to Federal Councillor: Giuseppe Lepori
Predecessor to Federal Councillor: Willi Ritschard

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1960 - 1973 Department of Home Affairs  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en