Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Ludwig von Moos

Picutre of President Ludwig von Moos
Party: Christian Democratic People''s Party (CVP)
Born on: 31.01.1910
Place of origin: Sachseln
Canton of origin: Obwald (OW)
Election: 17.12.1959
Resignation: 31.12.1971
Deceased: 26.11.1990

Successor to Federal Councillor: Thomas Holenstein
Predecessor to Federal Councillor: Kurt Furgler

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1960 - 1971 Department of Justice and Police  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en