Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Willy Spühler

Picutre of President Willy Spühler
Party: Social Democratic Party (SPS)
Born on: 31.01.1902
Place of origin: Zürich
Canton of origin: Zurich (ZH)
Election: 17.12.1959
Resignation: 31.01.1970
Deceased: 31.05.1990

Successor to Federal Councillor: Hans Streuli
Predecessor to Federal Councillor: Pierre Graber

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1966 - 1970 Political Department  
1963 - 1965 Department of Transport, Communications and Energy  
1960 - 1962 Department of Posts and Railways  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en