Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Jean Bourgknecht

Picutre of President Jean Bourgknecht
Party: Christian Democratic People''s Party (CVP)
Born on: 16.09.1902
Place of origin: Fribourg
Canton of origin: Fribourg (FR)
Election: 17.12.1959
Resignation: 03.09.1962
Deceased: 23.12.1964

Successor to Federal Councillor: Philipp Etter
Predecessor to Federal Councillor: Roger Bonvin

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1960 - 1962 Department of Finance  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en