Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Giuseppe Lepori

Picutre of President Giuseppe Lepori
Party: Christian Democratic People''s Party (CVP)
Born on: 02.06.1902
Place of origin: Lopagno
Canton of origin: Ticino (TI)
Election: 16.12.1954
Resignation: 24.11.1959
Deceased: 06.09.1968

Successor to Federal Councillor: Karl Kobelt
Predecessor to Federal Councillor: Hans-Peter Tschudi

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1955 - 1959 Department of Posts and Railways  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en