The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator

Full-text search




Paul Chaudet

Picutre of President Paul Chaudet
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 17.11.1904
Place of origin: Corsier s. Vevey
Canton of origin: Vaud (VD)
Election: 16.12.1954
Resignation: 28.11.1966
Deceased: 07.08.1977

Successor to Federal Councillor: Rodolphe Rubattel
Predecessor to Federal Councillor: Nello Celio

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1955 - 1966 Department of Defence; Military Department  

End Content Area



The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en