The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator

Full-text search




Max Weber

Picutre of Federal Councillor Max Weber
Party: Social Democratic Party (SPS)
Born on: 02.08.1897
Place of origin: Zürich
Canton of origin: Zurich (ZH)
Election: 13.12.1951
Resignation: 08.12.1953
Deceased: 02.12.1974

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1952 - 1954 Department of Finance  

End Content Area



The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en