Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Josef Escher

Picutre of President Josef Escher
Party: Christian Democratic People''s Party (CVP)
Born on: 17.09.1885
Place of origin: Simplon-Dorf
Canton of origin: Valais (VS)
Election: 14.09.1950
Resignation: 26.11.1954
Deceased: 09.12.1954

Successor to Federal Councillor: Enrico Celio
Predecessor to Federal Councillor: Thomas Holenstein

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1950 - 1954 Department of Posts and Railways  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en