Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Rodolphe Rubattel

Picutre of Federal Councillor Rodolphe Rubattel
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 04.09.1896
Place of origin: Villarzel
Canton of origin: Vaud (VD)
Election: 11.12.1947
Resignation: 01.11.1954
Deceased: 18.10.1961

Successor to Federal Councillor: Walther Stampfli
Predecessor to Federal Councillor: Paul Chaudet

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1948 - 1954 Department of Economic Affairs  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en