The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator

Full-text search




Ernst Nobs

Picutre of Federal Councillor Ernst Nobs
Party: Social Democratic Party (SPS)
Born on: 14.07.1886
Place of origin: Seedorf, Grindelwald + Zürich
Canton of origin: Zurich (ZH)
Election: 15.12.1943
Resignation: 13.11.1951
Deceased: 15.03.1957

Successor to Federal Councillor: Ernst Wetter
Predecessor to Federal Councillor: Max Weber

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1944 - 1951 Department of Finance  

End Content Area



The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en