Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Eduard von Steiger

Picutre of Federal Councillor Eduard von Steiger
Party: Swiss People''s Party (SVP)
Born on: 02.07.1881
Place of origin: Bern + Langnau i. E.
Canton of origin: Berne (BE)
Election: 10.12.1940
Resignation: 09.11.1951
Deceased: 10.02.1962

Successor to Federal Councillor: Rudolf Minger
Predecessor to Federal Councillor: Markus Feldmann

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1941 - 1951 Department of Justice and Police  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en