Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Walther Stampfli

Picutre of Federal Councillor Walther Stampfli
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 03.12.1884
Place of origin: Aeschi
Canton of origin: Solothurn (SO)
Election: 18.07.1940
Resignation: 18.11.1947
Deceased: 11.10.1965

Successor to Federal Councillor: Hermann Obrecht
Predecessor to Federal Councillor: Rodolphe Rubattel

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1940 - 1947 Department of Economic Affairs  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en